پایتون چیست؟

V1-min

پایتون چیست

پایتون یک زبان برنامه نویسی مفسری است که در سال 1991 توسط یک برنامه نویس هلندی به نام خیدو فان روسوم ساخته و منتشر شد.زبان پایتون یکی از ساده ترین و قدرتمند ترین زبان های برنامه نویسی است که همیشه در لیست 5 زبان پر استفاده جهان قرار دارد.

زبان پایتون به قدری ساده است که هرکسی می تواند آن را یاد بگیرد حتی اگر یک خط کدهم ننوشته باشد.توسط پایتون شما می توانید هر برنامه ای که بخواهید بنویسید از ساخت سایت تا برنامه نویسی برای موبایل .

از پایتون در موارد بسیاری می توان استفاده کرد که چند مورد از آن را بیان می کنیم:

  • ریاضیات
  • برنامه نویسی سمت سرور
  • ساخت برنامه های دسکتاپ
  • هوش مصنوعی
  • داده کاوی
  • ساخت ربات ها
  • تشخیص صدا و چهره
  • و…

یکی از ویژگی های بسیار خوب و پرکاربرد زبان پایتون وجود کتابخانه های این زبان است که به برنامه نویس این قدرت را می دهد تا کد کمتری با بهترین بازدهی بنویسید و از نوشتن کدهای تکراری جلوگیری کند.

اگر با پایتون آشنایی داشته باشید می دانید که در حال حاضر دو نسخه از پایتون وجود دارد یکی نسخه پایتون 2 و دیگری پایتون نسخه 3 تفاوت های زیادی بین این دو نسخه از پایتون وجود دارد برای مثال پایتون 2 دیگر ویژگی جدیدی به آن اضافه نمی شود و فقط بروز رسانی های امنیتی را تا سال 2020 دریافت می کند و تمام ویژگی های جدید به پایتون 3 اضافه می شود.برای همین به افراد تازه کاری قصد شروع یادگیری پایتون را دارند توصیه می شود که با پایتون 3 شروع به یادگیری کنند و حتی افرادی هم که با پایتون نسخه 2 کار می کردند کم کم در حال رفتن به پایتون 3 هستند.

یکی از دلایل پشتیبانی شدن از پایتون 2 تا به این لحظه این بوده است که شرکت های بزرگی مثل گوگل از پایتون 2 برای پروژه های خود استفاده کردند و برای شرکت های بزرگ تغییرات بزرگ هزینه های زیادی دارد برای همین شرکت پایتون به شرکت های بزرگی همچون گوگل فرصتی داد تا بتوانند برنامه های خود را با پایتون 3 بازنویسی کنند.

یکی از دلایل دیگر می توان به کتابخانه های این زبان اشاره کرد حجم بسیار زیادی از کتابخانه های نوشته شده برای پایتون 2 نوشته شده اند و هنوز بسیاری از این کتابخانه ها هنوز به پایتون 3 آپدیت نشده اند که این موارد می تواند دلیل بروز رسانی شدن پایتون 2 باشد.

با این حال هر روز شاهده اضافه شدن ویژگی های جدید به پایتون 3 هستیم برای همین کتابخانه های بسیار زیادی برای استفاده از این ویژگی های جدید پایتون نوشته می شود که در این بین کتابخانه هایی که با پایتون 2 نوشته شده اند در حال آپدیت شدن به پایتون 3 هستند.

اگر قصد یادگیری پایتون را دارد حتما یادگیری این زبان را با پایتون 3 شروع کنید.